Posted on Leave a comment

Rodzaje związków peptydowych

title

Rodzaje związków peptydowych

Wiele produktów do pielęgnacji skóry wykorzystuje peptydy do anty-agingu.  Ale czym są peptydy?  I czy faktycznie sprawiają, że wyglądasz młodziej?
Peptydy, znane również jako polipeptydy, są łańcuchami aminokwasów. Polipeptydy naturalnie wytwarzane w skórze są w zasadzie budulcem wszystkich białek w skórze. Obejmuje to włókna kolagenowe i elastynowe – dwa główne białka odpowiedzialne za utrzymanie gładkiej, jędrnej i młodzieńczej skóry. Kiedy naturalna produkcja peptydów spada wraz z wiekiem, Twoja skóra nie ma wystarczającej ilości tych niezbędnych elementów budulcowych do produkcji kolagenu i innych białek. W rezultacie skóra twarzy i ciała staje się luźniejsza i nieelastyczna, co prowadzi do powstawania zmarszczek i drobnych linii.
Niektóre peptydy mają zdolność blokowania określonych reakcji enzymatycznych w skórze. Jest to niezwykle korzystne dla osób, które chcą rozjaśnić koloryt skóry i usunąć ciemne plamy.
Niektóre peptydy są również zdolne do blokowania reakcji, która prowadzi do produkcji melaniny w skórze. Ponieważ melanina jest pigmentem, który nadaje skórze ciemniejszy kolor, hamowanie tego pomoże utrzymać jasny i równomierny odcień skóry.
Różne rodzaje peptydów działają na różne sposoby.
 • Peptydy nośne – przenoszą pierwiastki śladowe do komórek skóry, co nie tylko pozwala im skuteczniej funkcjonować, ale także pomaga w procesie gojenia się skóry
 • Peptydy sygnałowe – wysyłają sygnały do komórek skóry, zachęcając je do produkcji większej ilości kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i innych ważnych substancji
 • Peptydy będące inhibitorami enzymów – hamują określone funkcje enzymatyczne w skórze, takie jak enzymy powodujące pojawianie się ciemnych plam
 • Peptydy neuroprzekaźnikowe – hamują mechanizmy skurczu mięśni w skórze, co rozluźnia twarz i tym samym wygładza wszelkie zmarszczki mimiczne
Przykładowo, peptydy z zawartą miedzą poprawiają regenerację i gojenie oraz zwiększają  jędrność skóry;  niektóre pentapeptydy stymulują wzrost nowego kolagenu; heksapeptydy pomagają rozluźnić zmarszczki.
Każdy z nas może używać peptydów, aby skóra była gładsza i jędrniejsza.  W przeciwieństwie do wielu innych składniki wzmacniających kolagen (retinoidy, nawet witamina C może często działać drażniąco), co więcej, peptydy nie wykazują skutków ubocznych. Zamiast powodować powierzchowne zmiany, peptydy działają na głębszym poziomie, najbardziej znaczące efekty będą widoczne po kilku miesiącach, ponieważ tyle czasu zajmuje Twojemu organizmowi wytworzenie nowych włókien kolagenowych.

 

Może Ci się również spodobać

Czy peptyd to steryd?
Czy peptyd to steryd?

Jakie peptydy na regenerację?

Czy peptydy szkodzą?

Wiele osób trenujących na siłowni chce jak najszybciej wyrzeźbić swoją sylwetkę unikając jednocześnie skutków ubocznych wynikających ze stosowania różnych środków i substancji wspomagających. Obecnie dużą popularność wśród kulturystów cieszą się preparaty zawierające peptydy, które pomagają budować masę mięśniową  i zwiększają wydajność organizmu. Z tego artykułu dowiesz się czy peptydy szkodzą i czy ich stosowanie jest bezpieczne.

Czym są peptydy?

Peptydy są naturalnymi substancjami, które powstają w organizmie w wyniku procesów biologicznych. Ich działanie jest zbliżone do działania hormonów, które pełnią rolę przekaźników w przepływie informacji pomiędzy komórkami a narządami. Peptydy zbudowane są z łańcuchów aminokwasów powiązanych ze sobą specyficznym wiązaniem peptydowym. Rodzaj aminokwasów tworzących peptyd, ich liczba i sekwencja ułożenia decydują o właściwościach danej struktury. Każdy z łańcuchów ma własny unikalny zestaw funkcji – na przykład odpowiadają za przyrost masy mięśniowej, spalanie tłuszczu czy regenerację organizmu. W kulturystyce peptydy najczęściej są używane właśnie do efektywnej budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej.

Czy peptydy są szkodliwe?

Stosowanie peptydów nie wiąże się z występowaniem żadnych negatywnych skutków dla człowieka. Prowadzone badania pokazują, że mają one korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz przyczyniają się do spowolnienia procesu starzenia się skóry. Peptydy są  naturalnym budulcem ciała i w związku z tym ich stosowanie jest dobrze tolerowane przez organizm, nie powodując ryzyka pojawienia się w niepożądanych reakcji.

Mówiąc o skutkach stosowania peptydów , należałoby je rozpatrywać raczej w kategoriach pozytywnego oddziaływania, które przejawia się  między innymi przez:

 • wspomaganie przyrostu masy mięśniowej,
 • przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej,
 • spowolnienie tempa starzenia się skóry,
 • wzmocnienie odporności,
 • podniesienie wydolności organizmu,
 • stymulowanie sprawności fizycznej i umysłowej,
 • przywrócenie libido.

Jedynym negatywnym skutkiem przyjmowania peptydów w kulturystyce może być nadmierne pobudzenie apetytu. Jest to jednak reakcja czasowa, która ustępuje maksymalnie w ciągu 4-6 tygodni.

Bezpieczne stosowanie peptydów

Przyjmowanie nawet najmocniejszych preparatów peptydowych nie będzie powodowało szkodliwych skutków ubocznych pod warunkiem, że będą one dawkowane zgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta. Większość peptydów można stosować w naprzemiennych cyklach oraz dopuszczalne jest ich łączenie, ale z uwagi na to, że niektóre rodzaje peptydów wchodzą ze sobą w interakcję i nie mogą być przyjmowane równolegle to jednak wskazane będzie konsultowanie takiej złożonej suplementacji ze specjalistą.

Peptydy a sterydy

Anaboliki to substancje przyspieszające przyrost masy mięśniowej tworzone na bazie testosteronu. Ich stosowanie daje wprawdzie szybkie efekty, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dla organizmu skutków ubocznych. Jeżeli chodzi o preparaty peptydowe to powodują one jedynie wzmożone wytwarzanie hormonu wzrostu, co przekłada się na szybszą rozbudowę masy mięśniowej. Z tego właśnie względu peptydy stanowią bezpieczną alternatywę dla środków anabolicznych.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł o rodzajach związków peptydowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *