Posted on Leave a comment

Leki a suplementy diety – jakie są między nimi różnice?

title

Leki a suplementy diety – jakie są między nimi różnice?

Leki i suplementy diety to środki, które stosowane są w celu poprawy odporności, zdrowia, a także jakości życia. Otaczające każdego z nas reklamy informujące o tym, że lek jest wyrobem medycznym, a suplement diety już niekoniecznie nierzadko wprawiają w zakłopotanie. Warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy lekiem a suplementem diety,  także co z nich wynika dla Ciebie, jako ich potencjalnego użytkownika. 

Leki a suplementy diety – terminologia 

Leki to wyroby medyczne, które mają określone przeznaczenie jednak przed wprowadzeniem do obrotu, muszą spełnić szereg rygorystycznych wymagań, które gwarantują bezpieczeństwo ich użytkowania oraz efektywność. Co należy przez to rozumieć? Każdy lek dopuszczony do obrotu w naszym kraju musi zostać zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jest to równoznaczne z tym, że lek musi spełnić następujące warunki:

  1. zawierać substancje, których działanie jest potwierdzone stosownymi badaniami;
  2. zawierać szczegółowy opis składu, czyli substancji, które się w nim znajdują;
  3. posiadać opis kontroli, jakiej poddawany jest podczas testów i badań.

Spełnienie powyższych warunków to jedyna szansa na to, żeby dany wyrób medyczny uzyskał status leku. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku suplementów diety, które są środkiem spożywczym. Nie jest to oczywiście równoznaczne z tym, że ich użytkowanie jest niebezpieczne. Podobnie jak leki, również suplementy diety poddawane są badaniom. Te jednak egzekwowane są przez inną instytucję, którą w przypadku suplementów diety jest Główny Inspektorat Sanitarny. Poza tym, że suplementy diety są wyrobami spożywczymi, od leków odróżnia je jeszcze skład. Najczęściej suplementy diety skoncentrowane są na działaniu jednego, głównego składnika, który pełni określoną funkcję podczas gdy leki łączą w sobie działanie różnych substancji. Warto mieć na uwadze również to, że  o ile w przypadku leków przepisy regulują konieczność umieszczenia pełnej informacji o składzie lekarstwa, tak w przypadku suplementów nie ma takiego obowiązku, dlatego na etykietach suplementów nie muszą znajdować się dane ilościowe dotyczące udziału poszczególnych substancji w składzie. 

Komu ufać w zakresie wyboru? Jak leki i suplementy mają się do zdrowia?

W związku z tym, że suplementy diety są wyrobem spożywczym, a leki wyrobem medycznym, zarówno jedne, jak i drugie muszą spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa użytkowania. Warto pamiętać, że tak w lekach, jak i w suplementach pojawić się mogą składniki powodujące alergię, dlatego niezależnie od tego, po jaki specyfik sięgasz, warto zapoznać się z tym, jakie substancje się w nim znajdują. Przez wzgląd na to, że zarówno suplementy diety, jak i leki poddawane są badaniom weryfikującym bezpieczeństwo ich stosowania, w przypadku sięgania po preparaty z legalnych źródeł, nie ma powodów do niepokoju. W MetaHuman dostępny jest szeroki wybór suplementów wspomagających siłę, poprawiających nastrój, a także umożliwiające regenerację zmęczonego organizmu. W naszej ofercie znajdują się również niezawodne zestawy, które pozwalają kompleksowo wesprzeć ciało o organizm w codziennym funkcjonowaniu. 

Leki a suplementy diety – jak zażywać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na leki, czy na suplementy, niezwykle ważnym elementem kuracji jest należyte i regularne ich stosowanie. W przypadku leków najczęściej jest ono tymczasowe i ma na celu konkretne działanie, którego osiągnięcie jest równoznaczne z końcem terapii. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w kontekście suplementów diety – stosowane są one jako wsparcie organizmu i zalecane jest ich codzienne przyjmowanie. Regularne stosowanie suplementów diety pozwala wydobyć Twój potencjał i przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie, ale również przejrzystość myśli i motywację do działania. Sprawdź, jak wiele zdziałasz z suplementami diety dostępnymi w naszej ofercie – postaw na legalne i sprawdzone suplementy diety!

 

Może Ci się również spodobać

Co należy wiedzieć o peptydach?

Suplementacja diety – co musisz o niej wiedzieć?

Jak uzupełnić niedobory witamin i składników odżywczych?

W XXI wieku niedobory składników odżywczych, witamin i minerałów to problem, który dotyka ponad połowę społeczeństwa. Często niezdrowy tryb życia, brak zbilansowanej diety, a także trudności ze znalezieniem wolnego czasu na regenerację organizmu to jedne z najczęściej spotykanych powodów występowania problemów zdrowotnych. Jak w takiej sytuacji uzupełnić niedobory witamin i składników odżywczych? Czym kierować się przy wyborze odpowiednich preparatów? Tego dowiesz się od specjalistów Meta Human Supplements!

Niedobory witamin i składników odżywczych – czym skutkują?

Wiadomo już, że niedobory witamin i składników odżywczych są najczęściej wynikiem złego trybu życia, co przekłada się nie tylko na wszelkie jego aspekty, ale również oddziałuje negatywnie na organizm. Jakie są skutki niedoboru witamin i składników odżywczych? Do najpoważniejszych z nich należą zmęczenie, brak możliwości snu i właściwej regeneracji w jego trakcie, problemy z koncentracją, a także trudności z utrzymaniem wewnętrznej homeostazy, która prowadzi do załamań nerwowych i trudności z opanowaniem emocji. Na szczęście, nawet w przypadku wystąpienia powyższych objawów, obecnie znane są skuteczne metody wspomagające organizm zarówno w walce ze stresem, jak również zmęczeniem. Są nimi suplementy diety.

Uzupełnienie niedoboru witamin i składników odżywczych – suplementy

Uzupełnienie niedoboru witamin i składników odżywczych polega przede wszystkim na zmianie diety na pełnowartościową. Często wymagać może również zmiany trybu życia na zdrowszy, w taki sposób, by organizm nie był przebodźcowany i przemęczony. Poza pełnowartościową dietą organizm wspomóc może też suplementacja przy zastosowaniu preparatów o odpowiednim do objawów składzie i sposobie działania. Suplementy diety są w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem. Nawet czasowa, miesięczna lub dwumiesięczna kuracja, może przynieść pożądane efekty i uregulować organizm. W zależności od składu suplementy diety wspomagają pracę mózgu, ułatwiają zasypianie i regenerację organizmu lub wpływają na jego wzmożoną aktywność w pożądanych momentach (z czego najczęściej korzystają zawodowi sportowcy). Uzupełnienie niedoboru witamin i składników odżywczych przy zastosowaniu suplementów to fenomenalne rozwiązanie zarówno dla osób zmagających się z negatywnymi skutkami przepracowania, jak również żyjących aktywnie osób pragnących wspomóc regenerację organizmu po przebytych treningach.

Jakie niedobory uzupełnić w pierwszej kolejności?

W organizmie, w zależności od objawów, a także prowadzonego trybu życia, brakować może różnych składników odżywczych. Jednym z najczęściej występujących jest niedobór magnezu, który jest kluczowy dla zapewnienia właściwej pracy mózgu i  wpływa na umiejętność koncentracji oraz zachowania przejrzystości mózgu. Magnez wypłukiwany jest z organizmu przez kofeinę, dlatego z jego niedoborem najczęściej zmagają się osoby, które piją w ciągu dnia dużo kawy. Często występującym niedoborem jest również niedobór kwasów Omega, dlatego osobom pracującym umysłowo zalecamy sięgnięcie po kwasy tłuszczowe, które nie tylko wspomagają mózg, ale również odpowiadają za poprawę nastroju. W ofercie Meta Human Supplements dostępny jest szeroki wachlarz suplementów, które spełnią oczekiwania każdego, kto zmaga się z niedoborem witamin i składników mineralnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *