Posted on Leave a comment

Czy peptydy szkodzą?

title

Czy peptydy szkodzą?

Wiele osób trenujących na siłowni chce jak najszybciej wyrzeźbić swoją sylwetkę unikając jednocześnie skutków ubocznych wynikających ze stosowania różnych środków i substancji wspomagających. Obecnie dużą popularność wśród kulturystów cieszą się preparaty zawierające peptydy, które pomagają budować masę mięśniową  i zwiększają wydajność organizmu. Z tego artykułu dowiesz się czy peptydy szkodzą i czy ich stosowanie jest bezpieczne.

Czym są peptydy?

Peptydy są naturalnymi substancjami, które powstają w organizmie w wyniku procesów biologicznych. Ich działanie jest zbliżone do działania hormonów, które pełnią rolę przekaźników w przepływie informacji pomiędzy komórkami a narządami. Peptydy zbudowane są z łańcuchów aminokwasów powiązanych ze sobą specyficznym wiązaniem peptydowym. Rodzaj aminokwasów tworzących peptyd, ich liczba i sekwencja ułożenia decydują o właściwościach danej struktury. Każdy z łańcuchów ma własny unikalny zestaw funkcji – na przykład odpowiadają za przyrost masy mięśniowej, spalanie tłuszczu czy regenerację organizmu. W kulturystyce peptydy najczęściej są używane właśnie do efektywnej budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej.

Czy peptydy są szkodliwe?

Stosowanie peptydów nie wiąże się z występowaniem żadnych negatywnych skutków dla człowieka. Prowadzone badania pokazują, że mają one korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz przyczyniają się do spowolnienia procesu starzenia się skóry. Peptydy są  naturalnym budulcem ciała i w związku z tym ich stosowanie jest dobrze tolerowane przez organizm, nie powodując ryzyka pojawienia się w niepożądanych reakcji.

Mówiąc o skutkach stosowania peptydów , należałoby je rozpatrywać raczej w kategoriach pozytywnego oddziaływania, które przejawia się  między innymi przez:

  • wspomaganie przyrostu masy mięśniowej,
  • przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej,
  • spowolnienie tempa starzenia się skóry,
  • wzmocnienie odporności,
  • podniesienie wydolności organizmu,
  • stymulowanie sprawności fizycznej i umysłowej,
  • przywrócenie libido.

Jedynym negatywnym skutkiem przyjmowania peptydów w kulturystyce może być nadmierne pobudzenie apetytu. Jest to jednak reakcja czasowa, która ustępuje maksymalnie w ciągu 4-6 tygodni.

Bezpieczne stosowanie peptydów

Przyjmowanie nawet najmocniejszych preparatów peptydowych nie będzie powodowało szkodliwych skutków ubocznych pod warunkiem, że będą one dawkowane zgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta. Większość peptydów można stosować w naprzemiennych cyklach oraz dopuszczalne jest ich łączenie, ale z uwagi na to, że niektóre rodzaje peptydów wchodzą ze sobą w interakcję i nie mogą być przyjmowane równolegle to jednak wskazane będzie konsultowanie takiej złożonej suplementacji ze specjalistą.

Peptydy a sterydy

Anaboliki to substancje przyspieszające przyrost masy mięśniowej tworzone na bazie testosteronu. Ich stosowanie daje wprawdzie szybkie efekty, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dla organizmu skutków ubocznych. Jeżeli chodzi o preparaty peptydowe to powodują one jedynie wzmożone wytwarzanie hormonu wzrostu, co przekłada się na szybszą rozbudowę masy mięśniowej. Z tego właśnie względu peptydy stanowią bezpieczną alternatywę dla środków anabolicznych.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł o rodzajach związków peptydowych.

Może Ci się również spodobać

Co należy wiedzieć o peptydach?

Suplementacja diety – co musisz o niej wiedzieć?

Jak uzupełnić niedobory witamin i składników odżywczych?

W XXI wieku niedobory składników odżywczych, witamin i minerałów to problem, który dotyka ponad połowę społeczeństwa. Często niezdrowy tryb życia, brak zbilansowanej diety, a także trudności ze znalezieniem wolnego czasu na regenerację organizmu to jedne z najczęściej spotykanych powodów występowania problemów zdrowotnych. Jak w takiej sytuacji uzupełnić niedobory witamin i składników odżywczych? Czym kierować się przy wyborze odpowiednich preparatów? Tego dowiesz się od specjalistów Meta Human Supplements!

Niedobory witamin i składników odżywczych – czym skutkują?

Wiadomo już, że niedobory witamin i składników odżywczych są najczęściej wynikiem złego trybu życia, co przekłada się nie tylko na wszelkie jego aspekty, ale również oddziałuje negatywnie na organizm. Jakie są skutki niedoboru witamin i składników odżywczych? Do najpoważniejszych z nich należą zmęczenie, brak możliwości snu i właściwej regeneracji w jego trakcie, problemy z koncentracją, a także trudności z utrzymaniem wewnętrznej homeostazy, która prowadzi do załamań nerwowych i trudności z opanowaniem emocji. Na szczęście, nawet w przypadku wystąpienia powyższych objawów, obecnie znane są skuteczne metody wspomagające organizm zarówno w walce ze stresem, jak również zmęczeniem. Są nimi suplementy diety.

Uzupełnienie niedoboru witamin i składników odżywczych – suplementy

Uzupełnienie niedoboru witamin i składników odżywczych polega przede wszystkim na zmianie diety na pełnowartościową. Często wymagać może również zmiany trybu życia na zdrowszy, w taki sposób, by organizm nie był przebodźcowany i przemęczony. Poza pełnowartościową dietą organizm wspomóc może też suplementacja przy zastosowaniu preparatów o odpowiednim do objawów składzie i sposobie działania. Suplementy diety są w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem. Nawet czasowa, miesięczna lub dwumiesięczna kuracja, może przynieść pożądane efekty i uregulować organizm. W zależności od składu suplementy diety wspomagają pracę mózgu, ułatwiają zasypianie i regenerację organizmu lub wpływają na jego wzmożoną aktywność w pożądanych momentach (z czego najczęściej korzystają zawodowi sportowcy). Uzupełnienie niedoboru witamin i składników odżywczych przy zastosowaniu suplementów to fenomenalne rozwiązanie zarówno dla osób zmagających się z negatywnymi skutkami przepracowania, jak również żyjących aktywnie osób pragnących wspomóc regenerację organizmu po przebytych treningach.

Jakie niedobory uzupełnić w pierwszej kolejności?

W organizmie, w zależności od objawów, a także prowadzonego trybu życia, brakować może różnych składników odżywczych. Jednym z najczęściej występujących jest niedobór magnezu, który jest kluczowy dla zapewnienia właściwej pracy mózgu i  wpływa na umiejętność koncentracji oraz zachowania przejrzystości mózgu. Magnez wypłukiwany jest z organizmu przez kofeinę, dlatego z jego niedoborem najczęściej zmagają się osoby, które piją w ciągu dnia dużo kawy. Często występującym niedoborem jest również niedobór kwasów Omega, dlatego osobom pracującym umysłowo zalecamy sięgnięcie po kwasy tłuszczowe, które nie tylko wspomagają mózg, ale również odpowiadają za poprawę nastroju. W ofercie Meta Human Supplements dostępny jest szeroki wachlarz suplementów, które spełnią oczekiwania każdego, kto zmaga się z niedoborem witamin i składników mineralnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *